Skip to content

39 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Mar 1, 1992

Property Information

Block5601
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,820
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,100
29%
Improvement Value:$341,300
71%
Total Assessment$478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,821+2.0%
2024$14,524+3.2%
2023$14,079+1.4%
2022$13,883+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500
DeedBook 2603, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$164,035
DeedBook 2275, Page 729