Skip to content

31 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$352,000
Last Sale Date
Jan 7, 2000

Property Information

Block5601
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,728
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
27%
Improvement Value:$343,800
73%
Total Assessment$473,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,678+2.0%
2024$14,385+3.2%
2023$13,944+1.4%
2022$13,750+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$352,000
DeedBook 3738, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1986