Skip to content

21 Lawrencia DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Apr 19, 2016

Property Information

Block5601
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5601

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2A
Sq Footage4,106
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
21%
Improvement Value:$496,500
79%
Total Assessment$627,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,440+2.0%
2024$19,051+3.2%
2023$18,467+1.4%
2022$18,210+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft4,106DeedBook 6247, Page 929Recorded4/22/2016

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 3596, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1986