Skip to content

79 Fackler RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$479,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block5801
Lot20
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page5812

Building Details

Building Class18
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage1,790
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,600
45%
Improvement Value:$232,300
55%
Total Assessment$422,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,101+2.0%
2024$12,839+3.2%
2023$12,446+14.7%
2022$10,851+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$479,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 6410, Page 1022Recorded8/10/2020

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 6367, Page 818Recorded5/17/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,790DeedBook 6343, Page 1160Recorded10/4/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966