Skip to content

46 Carter RdPrinceton, NJ 08540

Built 1973

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block6601
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6601

Building Details

Building Class18
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningEP-1
Sq Footage1,678
Acreage1.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
50%
Improvement Value:$201,100
50%
Total Assessment$401,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,451+2.0%
2024$12,202+3.2%
2023$11,828-1.5%
2022$12,008+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,678DeedBook 6467, Page 1641Recorded12/15/2021

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 6210, Page 88Recorded1/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1973