Skip to content

17 Springwood DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1982

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block6301
Lot103
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page6301

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,943
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,300
28%
Improvement Value:$333,700
72%
Total Assessment$464,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,375+2.0%
2024$14,087+3.2%
2023$13,656+1.4%
2022$13,465+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 4584, Page 17

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 2427, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1982