Skip to content

2761 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1998

Last Sale Price
$570,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block6301
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,962
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
29%
Improvement Value:$360,200
71%
Total Assessment$505,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,651+2.0%
2024$15,338+3.2%
2023$14,868+1.4%
2022$14,661+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 6064, Page 616

Property Sale

Sale
$587,000
DeedBook 5083, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$74,000
DeedBook 3393, Page 40