Skip to content

28 Manning LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$685,000
Last Sale Date
Oct 30, 2006

Property Information

Block6301
Lot40
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,727
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,400
32%
Improvement Value:$329,200
68%
Total Assessment$485,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,044+2.0%
2024$14,743+3.2%
2023$14,291+1.4%
2022$14,092+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$685,000
DeedBook 5504, Page 66

Property Sale

SaleMulti
$274,000
DeedBook 2543, Page 592

Property Built

Built

Year Built: 1979