Skip to content

21 Manning LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jul 19, 2006

Property Information

Block6301
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class18
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,895
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,500
36%
Improvement Value:$216,800
64%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,542+2.0%
2024$10,332+3.2%
2023$10,015+1.4%
2022$9,876+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 5429, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1940