Skip to content

2685 Main StreetLawrence Township, NJ 08648

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 2024

Property Information

Block6301
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class10
DescriptionPURPLE COW
Dwellings1
ZoningNC-1
Sq Footage2,180
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,300
21%
Improvement Value:$170,300
79%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,679+2.0%
2024$6,546+3.2%
2023$6,345+1.4%
2022$6,257+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6569, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1920