Skip to content

9 Woodlane RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1974

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 27, 2005

Property Information

Block6301
Lot90
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class18
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,464
Acreage0.95

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
33%
Improvement Value:$300,700
67%
Total Assessment$447,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,851+2.0%
2024$13,574+3.2%
2023$13,158+1.4%
2022$12,975+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 5086, Page 99

Property Built

Built

Year Built: 1974