Skip to content

34 Fackler RdPrinceton, NJ 08540

Built 1968

Last Sale Date
Jun 13, 2014

Property Information

Block6701
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningEP-2
Sq Footage3,085
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$182,600
37%
Improvement Value:$317,000
63%
Total Assessment$499,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,478+2.0%
2024$15,168+3.2%
2023$14,703+1.4%
2022$14,498+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968