Skip to content

55 Betts AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1940

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 18, 2020

Property Information

Block801
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,365
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
26%
Improvement Value:$160,500
74%
Total Assessment$217,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,738+12.9%
2024$5,966+3.2%
2023$5,783+1.4%
2022$5,702+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,365DeedBook 6425, Page 1945Recorded12/29/2020

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4848, Page 69

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3222, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1940