Skip to content

59 J Russel Smith RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Aug 28, 2009

Property Information

Block801
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,151
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,700
24%
Improvement Value:$107,500
76%
Total Assessment$141,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,374+2.0%
2024$4,287+3.2%
2023$4,156+1.4%
2022$4,098+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6020, Page 28

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4815, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1991