Skip to content

55 J Russel Smith RoadLawrence Township, NJ 08648

Built 1999

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Oct 21, 2010

Property Information

Block801
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,341
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,300
23%
Improvement Value:$117,600
77%
Total Assessment$152,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,737+2.0%
2024$4,642+3.2%
2023$4,500+1.4%
2022$4,437+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 6081, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$109,900
DeedBook 3515, Page 215