Skip to content

36 Tudor LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$91,500
Last Sale Date
Aug 31, 1999

Property Information

Block801
Lot42
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,151
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,400
24%
Improvement Value:$115,400
76%
Total Assessment$152,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,734+2.0%
2024$4,639+3.2%
2023$4,497+1.4%
2022$4,434+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 3678, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1991