Skip to content

42 Tudor LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1991

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 10, 2004

Property Information

Block801
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class28
Description---
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,456
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,400
21%
Improvement Value:$136,900
79%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,369+2.0%
2024$5,261+3.2%
2023$5,100+1.4%
2022$5,029+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4724, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2504, Page 648