Skip to content

5 Second St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 31, 2015

Property Information

Block10201
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,827
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,800
24%
Improvement Value:$211,200
76%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,069+4.2%
2024$15,421+0.3%
2023$15,382+0.3%
2022$15,332-25.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950