Skip to content

549 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2013

Property Information

Block10401
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,795
Acreage1.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,800
32%
Improvement Value:$232,000
68%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,712+4.2%
2024$18,917+0.3%
2023$18,869+0.3%
2022$18,808+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 2268, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1950