Skip to content

471-485 Southard St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 6, 2022

Property Information

Block8202
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SCB 11784SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage14,122
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
15%
Improvement Value:$294,200
85%
Total Assessment$346,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,077+4.2%
2024$19,267+0.3%
2023$19,219+0.3%
2022$19,157+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$8,537
DeedBook 6279, Page 1249

Property Built

Built

Year Built: 1950