Skip to content

856 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2023

Property Information

Block16307
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class10
Description2SB 2810SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,389
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,500
23%
Improvement Value:$132,300
77%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966+4.2%
2024$9,564+0.3%
2023$9,540+0.3%
2022$9,509+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6548, Page 1942

Property Sale

Sale
$97,000
DeedBook 3182, Page 278

Property Built

Built

Year Built: 1940