Skip to content

880-882 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1909

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Nov 29, 2016

Property Information

Block16307
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class---
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,140
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,700
25%
Improvement Value:$200,000
75%
Total Assessment$266,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,471+4.2%
2024$14,847+0.3%
2023$14,810+0.3%
2022$14,762+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

Sq Ft4,140DeedBook 6275, Page 1435Recorded2/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$392,200
DeedBook 5292, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4080, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1909