Skip to content

864 S Broad St

Trenton, NJ 08611

Built 1930

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Feb 20, 2024

Property Information

Block16307
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageSBC

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
9%
Improvement Value:$67,800
91%
Total Assessment$74,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,328+4.2%
2024$4,153+0.3%
2023$4,143+0.3%
2022$4,129+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$237,500
Sq Ft1,680DeedBook 6549, Page 1386Recorded2/26/2024

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 4370, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1930