Skip to content

863 E State St

Trenton, NJ 08609

Built 1886

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block26401
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
8%
Improvement Value:$67,500
92%
Total Assessment$73,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,235+4.2%
2024$4,064+0.3%
2023$4,054+0.3%
2022$4,041+1.6%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft2,052DeedBook 6482, Page 380Recorded4/18/2022

Foreclosure Case F-023825-13

Closed
Type: Commercial Mortgage Foreclosure

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5323, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1886