Skip to content

400 Adeline St

Trenton, NJ 08611

Built 1916

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Apr 10, 2018

Property Information

Block17803
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
14%
Improvement Value:$52,600
86%
Total Assessment$61,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,544+4.2%
2024$3,401+0.3%
2023$3,393+0.3%
2022$3,382+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6323, Page 684Recorded4/16/2018

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 4666, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1916