Skip to content

333 Bert Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1925

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Feb 25, 1999

Property Information

Block30801
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,362
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,900
28%
Improvement Value:$53,000
72%
Total Assessment$73,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,287+4.2%
2024$4,114+0.3%
2023$4,104+0.3%
2022$4,090+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3553, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1925