Skip to content

653 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 6, 2024

Property Information

Block3201
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
11%
Improvement Value:$61,700
89%
Total Assessment$69,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,008+4.2%
2024$3,847+0.3%
2023$3,837+0.3%
2022$3,825+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft2,286DeedBook 6557, Page 1021Recorded5/23/2024

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5995, Page 146

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5116, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1920