Skip to content

651 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block3201
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
9%
Improvement Value:$68,900
91%
Total Assessment$75,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,391+4.2%
2024$4,214+0.3%
2023$4,204+0.3%
2022$4,190+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000
Sq Ft2,286DeedBook 6488, Page 591Recorded6/10/2022

Property Sale

Sale
$18,900
DeedBook NaN, Page NaN

Property Sale

Sale
$18,900
DeedBook 2199, Page 963

Property Built

Built

Year Built: 1920