Skip to content

350 Gardner Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Nov 30, 1990

Property Information

Block33702
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
32%
Improvement Value:$58,500
68%
Total Assessment$85,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,727+4.4%
2024$4,526+0.3%
2023$4,514+0.3%
2022$4,499+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2549, Page 723

Property Built

Built

Year Built: 1925