Skip to content

352 Gardner Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1925

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block33702
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
32%
Improvement Value:$57,700
68%
Total Assessment$85,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,931+4.2%
2024$4,732+0.3%
2023$4,720+0.3%
2022$4,705+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 3109, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1925