Skip to content

1420 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 11, 2018

Property Information

Block34202
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
9%
Improvement Value:$112,700
91%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,205+4.2%
2024$6,914+0.3%
2023$6,897+0.3%
2022$6,874+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 6353, Page 244Recorded12/26/2018

Property Sale

Sale
$61,500

From:

To:

Sq Ft2,040DeedBook 6327, Page 1449Recorded5/23/2018

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3504, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1922