Skip to content

1440 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block34202
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
DescriptionB3S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,500
10%
Improvement Value:$108,800
90%
Total Assessment$120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,979+4.2%
2024$6,697+0.3%
2023$6,680+0.3%
2022$6,659+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922