Skip to content

1443 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1951

Last Sale Price
$59,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block34202
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,400
23%
Improvement Value:$41,800
77%
Total Assessment$54,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,144+4.2%
2024$3,017+0.3%
2023$3,010+0.3%
2022$3,000+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$59,000
Sq Ft1,088DeedBook 6479, Page 1901Recorded3/30/2022

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4747, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1951