Skip to content

218 Parkside Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block34906
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage7,316
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,100
19%
Improvement Value:$230,100
81%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,544+4.2%
2024$15,877+0.3%
2023$15,837+0.3%
2022$15,786+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft7,316DeedBook 6603, Page 742Recorded9/12/2025

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3723, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1930