Skip to content

27 Abernethy Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1948

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Dec 6, 1996

Property Information

Block36002
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,776
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,600
37%
Improvement Value:$103,100
63%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+4.2%
2024$9,058+0.3%
2023$9,035+0.3%
2022$9,005+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 3147, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1948