Skip to content

192 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2004

Property Information

Block3604
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
Description6624SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage6,458
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,600
25%
Improvement Value:$473,100
75%
Total Assessment$632,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,703+4.2%
2024$35,222+0.3%
2023$35,134+0.3%
2022$35,020+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950