Skip to content

172 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Jan 17, 2018

Property Information

Block3604
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
DescriptionB3S 7534SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage8,822
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
19%
Improvement Value:$579,000
81%
Total Assessment$714,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,466+4.2%
2024$39,793+0.3%
2023$39,693+0.3%
2022$39,564+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft8,822DeedBook 6315, Page 194Recorded1/29/2018

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 2425, Page 782

Property Built

Built

Year Built: 1950