Skip to content

180 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950

Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block3604
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
DescriptionB5S 66448SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage26,166
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,100
8%
Improvement Value:$5,781,200
92%
Total Assessment$6,306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$394,862+4.2%
2024$378,935+0.3%
2023$377,982+0.3%
2022$376,756-21.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950