Skip to content

170 W State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950

Last Sale Date
Dec 23, 2024

Property Information

Block3604
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage4,392
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,700
29%
Improvement Value:$223,800
71%
Total Assessment$314,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,905+4.2%
2024$25,820+0.3%
2023$25,755+0.3%
2022$25,671+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950