Skip to content

176 W State St

Trenton, NJ 08608

Other Exempt

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block3604
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class---
DescriptionB3S 12,504SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage12,504
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,100
14%
Improvement Value:$884,000
86%
Total Assessment$1,029,100

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft12,504DeedBook 6226, Page 1031Recorded8/20/2015