Skip to content

350 Oakland St

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Owner
---
Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block5501
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,100
34%
Improvement Value:$27,000
66%
Total Assessment$41,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,384+4.2%
2024$2,288+0.3%
2023$2,282+0.3%
2022$2,275+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft972DeedBook 6593, Page 1285Recorded6/12/2025

Property Sale

Sale
$51,500
DeedBook 4851, Page 251

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 2356, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1943