Skip to content

7-9 Merchant St

Burlington, NJ 01805

Built 1950

Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block608
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description2SB 2538 SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,900
85%
Improvement Value:$10,600
15%
Total Assessment$72,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2006$1,234
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4757, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1950