Skip to content

31 W George St

Trenton, NJ 08638

Built 1953

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block9302
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,700
9%
Improvement Value:$91,200
91%
Total Assessment$99,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795+4.2%
2024$5,561+25.3%
2023$4,437+0.3%
2022$4,422+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,625DeedBook 6489, Page 128Recorded6/17/2022

Property Sale

Sale
$118,109

From:

To:

Sq Ft1,625DeedBook 6356, Page 1091Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5405, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$57,000
DeedBook 2417, Page 718

Property Built

Built

Year Built: 1953