Skip to content

271 Drakes Corner RdPrinceton, NJ 08540

Built 1996

Last Sale Price
$3,500,000
Last Sale Date
Jun 10, 2015

Property Information

Block102
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page1

Building Details

Building Class21
Description2SBR5G
Dwellings4
ZoningRB
Sq Footage7,666
Acreage4.97

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$649,700
24%
Improvement Value:$2,089,400
76%
Total Assessment$2,739,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$74,074+2.3%
2024$72,443-4.2%
2023$75,609+0.8%
2022$75,020+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,500,000

From:

To:

Sq Ft7,666DeedBook 6221, Page 1007Recorded6/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1996