Skip to content

258 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block10402
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class21
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,105
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$304,000
27%
Improvement Value:$838,400
73%
Total Assessment$1,142,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,422+8.4%
2024$28,064+3.1%
2023$27,227+0.8%
2022$27,014+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft3,105DeedBook 6341, Page 316Recorded9/14/2018

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft3,105DeedBook 6196, Page 179Recorded6/26/2014

Property Sale

Sale
$985,000
DeedBook 4072, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1969