Skip to content

103 Battle Rd CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
May 6, 1998

Property Information

Block10402
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$498,000
58%
Improvement Value:$361,600
42%
Total Assessment$859,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,891+5.9%
2024$21,610+3.1%
2023$20,966+0.8%
2022$20,802+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 3368, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1930