Skip to content

102 Battle Rd CirclePrinceton, NJ 08540

Built 2020

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Jan 21, 2021

Property Information

Block10402
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class21
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,222
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,000
33%
Improvement Value:$1,131,500
67%
Total Assessment$1,676,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$44,645+5.9%
2024$42,147+3.1%
2023$40,890+210.0%
2022$13,189+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,000,000
Sq Ft4,222DeedBook 6431, Page 1429Recorded2/24/2021

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft1,495DeedBook 6405, Page 1598Recorded6/12/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$712,500
DeedBook 5718, Page 153