Skip to content

60 Brooks BendPrinceton, NJ 08540

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$2,700,000
Last Sale Date
Jul 31, 2025

Property Information

Block5003
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page50

Building Details

Building Class20
Description2STST3GCONT
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage5,377
Acreage5.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$840,100
53%
Improvement Value:$746,900
47%
Total Assessment$1,587,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,262+5.9%
2024$39,897+5.3%
2023$37,900+0.8%
2022$37,604+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,700,000
Sq Ft5,377DeedBook 6602, Page 1210Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$2,349,000
Sq Ft5,377DeedBook 6495, Page 1026Recorded8/8/2022

Property Sale

Sale
$1,680,000

From:

To:

Sq Ft5,377DeedBook 6249, Page 452Recorded5/11/2016

Property Sale

Sale
$1,125,000
DeedBook 3608, Page 192

Property Built

Built

Year Built: 1988