Skip to content

20 Humbert StreetPrinceton, NJ 08542

Built 2017

Last Sale Price
$1,230,000
Last Sale Date
Jul 9, 2018

Property Information

Block25.01
Lot60
QualifierC02
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page136

Building Details

Building Class20
Description2SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,932
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,000
37%
Improvement Value:$645,200
63%
Total Assessment$1,030,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,434+5.9%
2024$25,899+3.1%
2023$25,127+0.8%
2022$24,931+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,230,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6334, Page 75Recorded7/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 2017