Skip to content

26 Herrontown CirPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Mar 18, 2020

Property Information

Block3101
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page31

Building Details

Building Class18
Description1S F
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,956
Acreage0.65

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$405,000
58%
Improvement Value:$293,800
42%
Total Assessment$698,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,609+5.9%
2024$17,568+3.1%
2023$17,044+22.6%
2022$13,900+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,956DeedBook 6401, Page 245Recorded4/2/2020

Property Sale

Sale
$276,000
DeedBook 3414, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1955